Čím je 2. a 3. fáze diety?

 1. 2. fáze diety
  2. fáze jako fáze úvodní nebo jako pokráčování fáze 1.
  • Proces hubnutí ve 2. fázi
  Co je povoleno konzumovat ve 2. fázi
  • Co je zakázáno v průběhu 2. fáze diety
 2. 3. fáze diety
  Jídelníček ve 3. fázi
  Proces hubnutí ve 3. fázi
  Seznam povolených pravých jídel pro 3. fázi

2. FÁZE DIETY

2. fáze je úvodní fází diety u všech, kteří potřebují pouze mírně redukovat svoji hmotnost do 10 kg.

2. fáze je ale také pokračováním striktní diety, povinně následující po skončení fáze číslo 1.

Podstatou hubnutí ve 2. fázi RH diety je celkové snížení energetického (kalorického) příjmu a navození stavu, kdy dochází k přednostnímu spalování zásobního tuku. Proces je však pozvolnější, než v případě 1. fáze.

Přesto je i takto koncipovaná nízkoenergetická dieta, bohatá na kvalitní bílkoviny, ale s výrazným omezením sacharidů a tuků, charakterizovaná rychlým úbytkem tělesné hmotnosti, při zachování kontaktu s pravými jídly (v jídelníčku zůstává jedno pravé jídlo denně). Klienta tak tento typ diety nevyřazuje se společenského a pracovního života.

Jelikož běžná dietní strava umožňuje jen velmi složitě vytvořit jídelníček bohatý na proteiny, se současnou kalorickou, sacharidovou a tukovou restrikcí, je nutné – k jednomu pravému jídlu denně - přijímat speciální dietní přípravky v podobě instantních jídel, která obsahují lehce stravitelné bílkoviny s vysokou nutriční hodnotou. Bílkoviny pocházejí z mléka, vaječných bílků a sójových bobů. Jde o speciální složení, obohacené o vitamíny a vlákninu.

Během mírnější, druhé fáze redukce hmotnosti je povoleno jedno BĚŽNÉ („normální“) jídlo ZE SEZNAMU a povolené druhy zeleniny, které jsou stejné jako ve fázi číslo 1.

V případě běžné nízkoenergetické diety dochází k přednostnímu úbytku svalové tkáně, čemuž je v našem případě zabráněno přísunem instantních pokrmů a vysokým obsahem kvalitních bílkovin. Vaše tělo se během několika dní (zpravidla do třetího dne) dostane do metabolického stavu zvaného ketóza. Ta je výsledkem, a současně i důkazem, přednostního odbourávání tuků, za současného snížení hladiny inzulinu, které dosahujeme redukcí příjmu sacharidů v povolených druzích zeleniny a našich dietních přípravcích. Snížená hladina inzulinu = snazší mobilizace zásobní tukové tkáně.

Do mírnější ketózy nás přivede i 2. fáze RH diety, i když rychlost redukce hmotnosti nebude tak spektakulární jako v případě fáze první. Pro mírné formy redukce je však druhá fáze plně dostačující!

K redukci hmotnosti i zde dochází téměř výhradně z vašich tukových zásob. Podstatou tzv. ketózy je zaplavení organismu zcela přirozenými ketolátkami, které mají pozitivní účinky – navozují pocit sytosti, slouží jako mocný zdroj energie a mají mírný psychostimulační efekt.

Pokud se rozhodnete pro 2. Fázi RH diety, jako fázi úvodní, nebo pokud je 2. fáze pokračováním fáze číslo 1, postupujte podle níže uvedených instrukcí:

 • Zapište si svoji aktuální výchozí a cílovou hmotnost do diáře a aktualizujte vývoj 2 x týdně (nevažte se častěji než 2 x do týdne, vždy ve stejnou dobu, na stejné váze a za srovnatelných podmínek).
 • Rodině a přátelům nemusíte o dietě nic říkat, protože jedno pravé jídlo denně její držení perfektně utají! Můžete třeba říci, že si dopřáváte „očistu“ ve formě úpravy jídelníčku, v rámci které chcete „shodit dvě-tři kila“. Ve 2. fázi je nicméně nezbytné vzdát se veškerého alkoholu.
 • Ujistěte se, že neexistuje žádná zdravotní překážka k nasazení RH diety, tedy, že: Nejste jedinec v růstu, těhotná žena, nemáte váš BMI v normě, netrpíte poruchou příjmu potravy, nemáte závažné postižení jater či ledvin, nemáte žlučníkové kameny, nemáte cukrovku 1. typu (léčenou inzulinem), nejste onkologický pacient, nemáte závažné poruchy srdečního rytmu, neproděli jste v posledním půl roce infarkt, nemáte za sebou nedávnou cévní mozkovou příhodu, netrpíte anginou pectoris.
 • Pokud je 2. fáze pokračováním 1. fáze, měla by trvat 2 x tak dlouhou dobu.
 • Dobře si zapamatujte, že po dosažení cílové hmotnosti je NUTNÉ přestoupit do další fáze diety 3.FÁZE, abyste se vyhnuli vzniku jo-jo efektu.
 • Dietní přípravky, které budou nahrazovat vaše obvyklá jídla, si vždy zajistěte alespoň na 10 následujících dní dopředu. Při jejich nákupu využijte náš e-shop.
  Systém vás vyzve k REGISTRACI, tím dostanete možnost bezplatných on-line konzultací. Pokud si nebude ČIMKOLI jistí, neváhejte se na nás KDYKOLI obrátit.

Po zaregistrování si z nabídky vyberte 4 dietní jídla na den. Každé jídlo je zřetelně označeno poznámkou: „Snídaně, Dopolední svačinka, Oběd nebo večeře, Odpolední svačinka“. VŽDY dodržujte zamýšlené užití dle tohoto doporučení. Můžete si vybrat každé jídlo tak, aby vyhovovalo vašim chuťovým preferencím. Plánujte si na každý den jídlo tak, abyste měli v každém dni sladké a slané příchutě v poměru co nejvíce se blížícímu 50:50. Je lhostejné, zda bude „pravým“ jídlem oběd nebo večeře. Výběr je na vás.

Na uvedeném linku lze objednávat každé jídlo po jednom kuse.

POZOR – vždy objednávejte POUZE ta jídla, které mají na obrázku uvedeno číslo „2“!!! Jde o produkty vhodné do této fáze redukce hmotnosti.

K jejich přípravě budete potřebovat šejkr, metlu nebo tyčový mixér. Součástí každého balení je vždy složení výrobku a návod k přípravě. Složení výrobků plně odpovídá platné vyhlášce.

Proces hubnutí ve 2. fázi

V celém procesu hubnutí STRIKTNĚ DODRŽUJTE INTERVALY mezi jídly. A to i v případě, že nebudete mít zrovna hlad.

Stejně tak striktně dodržujte PITNÝ REŽIM – minimálně 1,5 l minerální vody denně.

V případě dodržování uvedených instrukcí by mělo dojít k vymizení pocitu hladu do tří dnů od zahájení diety. Může za to zmiňovaný metabolický jev zvaný ketóza.

V průběhu 2. fáze RH diety je vhodné začít s pravidelnou fyzickou aktivitou (45 minutový trénink alespoň 2 x týdně). Vhodný je spinnig, plavání, běh, atp. Podpoříte tím metabolismus, zvýšíte energetický výdej a zaktivujete svalovou tkáň.

Seznam povolených pravých jídel pro 2. fázi

 • Kuřecí, krůtí nebo králičí maso bez kůže
 • 2 plátky libové či dietní šunky
 • jehněčí či skopová kýta
 • kuřecí játra
 • 2 ks vejce (natvrdo nebo na hniličku)
 • tofu (přírodní, s řasou, uzené,…)
 • netučné druhy ryb (pstruh, treska, pražma, úhoř, žralok, candát, platýz, halibut, mořský ďas, tilápie, pangas,…).

Maso v dětských porcích (cca 100 g v syrovém stavu). Orestovat na kávové lžičce kvalitního oleje nebo uvařit v páře. Jako přílohu pouze salát z povolených druhů zeleniny s octovou zálivkou nebo polévkovou lžící kvalitního panenského oleje (olivový, dýňový, světlicový, atd).

Během 2. fáze diety je povolené konzumovat:

 • Černé, zelené a bylinkové čaje (ne ovocné),
 • Sladit POUZE náhradními sladidly (např. stévií), do kávy lze přidat 1-3 čajové lžičky odstředěného mléka, povolena je cola bez cukru.
 • Zeleninové saláty můžete dochucovat malým množstvím octa nebo citronové šťávy a v menší míře používat sušené koření.
 • Olivový panenský olej max. 1 polévková lžíce denně jako zálivku do salátu, salát si jednou denně můžete obohatit dvěma vejci uvařenými na tvrdo (bez žloutku!).
 • Solit se doporučuje více než obvykle, kvůli mírným ztrátám sodíku (a minerálů obecně) provázejících RH dietu.
 • Používejte pouze žvýkačky bez cukru.

V průběhu celé diety můžete kdykoli a v libovolném množství konzumovat povolené druhy zeleniny.

POVOLENÁ ZELENINA

(pouze v syrovém stavu či vařená na páře, nikoli sterilovaná!):

artyčok, brokolice, čekanka, chřest, cuketa, fenykl, hlávkové a čínské zelí, hlíva a jiné druhy jedlých hub, kapusta i růžičková, květák, lilek, okurka, pórek, řapíkatý celer, ředkev bílá, ředkvičky, řeřicha, rukola, salát hlávkový, ledový, polníček, římský a všechny další druhy zelených salátů, sójové a další výhonky, špenát, tykev, žampiony, zelené fazolky

Jakákoli jiná zelenina NENÍ povolena.

Co je absolutně zakázáno

Příjem cukru je po celé délce diety zakázán v jakékoli formě, včetně ovoce nebo ovocných džusů!!! Alkohol je zakázán v jakékoli podobě.

!!!!!! Kromě vyjmenovaného NESMÍTE konzumovat ŽÁDNÉ jiné potraviny ani nápoje, ovoce a nepovolené druhy zeleniny.!!!!!!

V průběhu diety se mohou objevit některé příznaky jako třeba zápach z úst, zácpa, křeče, nevolnost, motání či bolest hlavy, zvýšená únava, poruchy menstruačního cyklu, padání vlasů. V případě nejasností nás ihned kontaktujte, budeme vám rádi nápomocni s jakýmkoli dotazem či řešením jakéhokoliv problému!

3. FÁZE DIETY

3. fáze je pokračováním diety, povinně následující po skončení fáze číslo 2.

3. fáze je též dietou po dietě, vhodnou pro každého, kdo si chce svoji tělesnou hmotnost udržet v dlouhodobém časovém horizontu.

3. fáze je nejlepší prevencí vzniku jo-jo efektu.

Ve 3. fázi diety se již nehubne, ale fixuje se dosažená redukovaná hmotnost a do jídelníčku se velmi pozvolna vrací nejproblematičtější složka stravy – SACHARIDY. 

Jídelníček ve 3. fázi

V jídelníčku zůstávají dvě hyperproteinová jídla denně (instantní snídaně a snackingová svačina), doplněná dvěma pravými jídly ze SEZNAMU, přičemž k jednomu z nich – dle vaší volby - si můžete dát přílohu v dětské porci, bohatou na sacharidy (brambor, rýže, luštěniny, vařená mrkev, celozrnné pečivo). Příloha k druhému jídlu zůstává beze změn a zpravidla ji tvoří salát z čerstvé zeleniny, přičemž zelenina už nemá žádná omezení a můžete si dopřát i rajčata, papriky, kedlubny, atd.

K dopolední svačině si dejte čerstvé ovoce (jedno jablko, banán, pomeranč, misku jahod, malin, borůvek, atp). Tento typ diety po dietě klienta už společensky ani pracovně nijak neomezuje a občasná sklenička kvalitního vína už také nic nepokazí.

Ve 3. fázi již není organismus v ketóze a tato fáze slouží k zafixování redukované hmotnosti a k pozvolnému přechodu na normální a zdravý způsob stravování. Buďte pamětlivi pravidla: STEJNÉ PŘÍČINY VYVOLÁVAJÍ STEJNÉ NÁSLEDKY. Pokud ve svém stravování něco nezměníte (kvalitativně a kvantitativně) a nezačnete se pravidelně hýbat, pak – zcela neomylně – zase přiberete.

Ať už se rozhodnete pro 3. fázi RH diety, jako fázi stabilizační, následující po fázi číslo 2, nebo je 3. fáze dlouhodobým programem vašeho zdravého stravování, postupujte podle níže uvedených pokynů:

 • Musíte jíst jako diabetik – pravidelně, 5 x denně, v menších porcích.
 • Navykněte si na proteinovou snídani, dopolední svačinu z čerstvého ovoce (v zimě dobře poslouží i nepřislazovaný kompot), pravý oběd, odpolední proteinovou snackingovou svačinu (tyčinka, vafle, UHT nápoj, atd), pravá večeře. Jedno ze dvou hlavních jídel může mít klasickou přílohu v dětské porci (brambor, rýže, luštěniny, atd).
 • Změňte způsob tepelné úpravy jídel – marinujte, poduste na vodě, uvařte v páře, osmahněte na kávové lžičce kvalitního oleje. Nepečte, nesmažte, negrilujte.
 • Trvale se vzdejte dvou typů potravin, které jsou pro váš organismus a pro vaši postavu ÚPLNĚ K NIČEMU: SLADKOSTÍ a UZENIN.
 • Pokud je 3. fáze pokračováním 2. fáze, měla by trvat 2 x tak dlouhou dobu.
 • Musíte se naučit pravidelnému pohybu. K prevenci recidiv je to vůbec ta nejdůležitější věc!
 • Dietní přípravky, které budou nahrazovat vaše obvyklá jídla si vždy zajistěte alespoň na 10 následujících dní dopředu. Při jejich nákupu využijte náš e-shop.
  Systém vás vyzve k REGISTRACI, tím dostanete možnost bezplatných on-line konzultací. Pokud si nebude ČIMKOLI jistí, neváhejte se na nás KDYKOLI obrátit. Po zaregistrování si z nabídky vyberte 2 dietní jídla na den. Každé jídlo je zřetelně označeno poznámkou: „Snídaně, snacking“. VŽDY dodržujte zamýšlené užití dle tohoto doporučení. Můžete si vybrat každé jídlo tak, aby vyhovovalo vašim chuťovým preferencím.  

Na uvedeném linku lze objednávat každé jídlo po jednom kuse.

POZOR – vždy objednávejte POUZE ta jídla, které mají na obrázku uvedeno číslo „3“!!! Jde o produkty vhodné do této fáze redukce hmotnosti.

K jejich přípravě budete potřebovat šejkr, metlu nebo tyčový mixér. Součástí každého balení je vždy složení výrobku a návod k přípravě. Složení výrobků plně odpovídá platné vyhlášce.

Proces hubnutí ve 3. fázi

V celém procesu stabilizace hmotnosti STRIKTNĚ DODRŽUJTE OBVYKLÉ INTERVALY mezi jídly. A to i v případě, že nebudete mít zrovna hlad.

Stejně tak dodržujte PITNÝ REŽIM – minimálně 1,5 l minerální vody denně. Vyhněte se trvale limonádám, sodovkám, přislazovaným džusům a džusům z koncentrátů.

Seznam povolených pravých jídel pro 3. fázi

V této fázi je možné konzumovat prakticky již všechny druhy netučných mas a prakticky všechny druhy ryb (včetně lososa, tuňáka, kapra, atd.), ale trvale pouze v dětských porcích (cca 100 g v syrovém stavu).  

V případě nejasností nás ihned kontaktujte, budeme vám rádi nápomocni s jakýmkoli dotazem či řešením jakéhokoliv problému!

Ve 3. fázi RH diety můžete po dosažení cílové hmotnosti držet i dlouhodobě, jako ideální program DIETY PO DIETĚ, který vám umožní udržet si redukovanou hmotnost trvale a bez rizika vzniku jojo efektu.